Kultura i Neuronauka wokół SM - Zachęta Narodowa Galeria Sztuki 21-23 października 2016



Kultura i Neuronauka (KiN) to akcja społeczna nastawiona na rozwój intelektualno-mentalny, niezależnie od stanu zdrowia i wykonywanego zawodu. Jej celem jest zbliżenie do siebie tych dwóch pozornie odległych światów - Neronauki i Kultury, aby możliwe było wspólne działanie na rzecz pomocy ludziom chorym i niesprawnym neurologicznie oraz ich opiekunom. Ludzie ci powinni być równoważnym partnerem w każdej dyskusji i podejmowanych działaniach.

A jak możemy pomóc, materialnie czy merytorycznie?

Chcielibyśmy zaproponować WIEDZĘ, przekazywaną w formie dialogu. Wielu z nas chciałoby zrozumieć niuanse choroby, poznać gazetę "Świat Mózgu" lub projekt The Beautiful Brain, grę planszową Spinomino lub dowiedzieć się więcej o technologicznych nowościach rehabilitacyjnych. Takie spotkanie twórców, naukowców i propagatorów wiedzy o mózgu ujawnia wspólne inspiracje każdej ze stron, a u odbiorcy rozbudza ciekawość i daje możliwość rozwoju.
Kultura i Neuronauka to także przedstawienie twórczości osób dotkniętych niesprawnością neurologiczną. Pierwsza edycja w 2014 roku była poświęcona AFAZJI i w naturalny sposób stałam się jej bohaterką. W tym roku mówimy o STRWARDNIENIU ROZSIANYM, dlatego do współpracy zaprosiłam Ivetę Pilařovą — artystkę czeską zmagającą się z tą chorobą od osiemnastego roku życia. Jej prace dotykają sedna choroby, sensu działania na polu sztuki, dla której inspiracją jest SM.
Bardzo mi zależy, aby ta konferencja zainicjowała szeroki dialog społeczny, w którym uczestniczyliby ludzie kultury, nauki, ludzie zdrowi, ale też niesprawni, bez wyjątku. Dlatego na jednej scenie umieszczonodwie mównice, a wykładybędą trwały po 20 minut, z możliwością wymiany zdań między mówcami i publicznością.
Co ważne, partnerami konferencji 2016 roku są Fundacja Neuropozytywni, Polskie Towarzystwo Stowarzyszenia Rozsianego oraz Obywatele Nauki.
Mam nadzieję, że tegoroczna edycja będzie równie udana jak poprzednia i pomoże nam zrozumieć, że aby skutecznie sobie pomagać, trzeba wiedzieć jak… 

Karolina Wiktor, pomysłodawczyni i kuratorkaKiN


Brak komentarzy: