czwartek, 1 października 2015

Pomysł na spotkania z Kulturą i Neuronauką w całej Polsce )))) zapraszam do współpracy ))))Projekt Kultura i Neuronauka zaczął się kilka lat temu choć pod zupełnie inną nazwą.
Początkowo opierał się na prostej formie bloga, gdzie opisywałam świat krainy Afazji z jej klimatem i architekturą
 www.afazja.blogspot.com . Z czasem komunikat przybrał konkretne ramy, o których opowiedziałam podczas mowy w trakcie Ted'exu w grudniu 2013 roku pt. "Wołgą przez Afazję i kilka kroków dalej": youtu.be/XdH0esFiEXk, YouTube w kanale TEDxTalks. Wówczas, pierwszy raz nakreśliłam ramy swojego planu na akcję społeczną , nastawioną na poszerzanie wiedzy o chorobach neurologicznych. 

Udało się skonstruować Konferencję i Warsztaty Kultura i Neuronauka przy współpracy wielu przychylny 
osób i instytucji jak Zachęta, Obywatele Nauki, EduAkcja, studenci warszawskiej ASP. Co ważne, udało się wydać poemat wizualny "Wołgą przez Afazję" wyd. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki & Korporacja "HA'art" .

Konferencja odbyła się 25 października w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki , wraz z konferencją odbywały się warsztaty dla dzieci i nauczycieli. Odzew był tak dłuży że zrozumiałam,jak to istotny ruch 
na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu. Na podstawie własnego przypadku udowadniam, że pęknięcie tętniaka w lewej półkuli mózgu, udar niedokrwienny i przebyta afazja sensoryczna nie jest wyrokiem .
Mało tego można a nawet należy pomagać w rozwoju i powrocie do sprawności innych.

Dlatego chciałabym organizować dwudniowe spotkania w różnych domach kultury na terenie całej polski. W pierwszym dniu chcę rozmawiać o książce poemacie wizualnym i rozumieniu języka na nowo odkrytego
 oraz poezji wizualnej jako ciekawym i trochę zapomnianym sposobie kreacji artystycznej. Ale również sposobie na wyjścia z okrutnej niepełnosprawności....
W drugim dniu natomiast chciałabym przeprowadzić warsztaty z osobami dziedziny projektowania ergonomicznego, neurologopedów, rehabilitantów.
Będziemy chcieli przybliżyć tą niesprawność, porozmawiać o możliwościach pomocy i usprawnienia życia afazjan i ich opiekunów.

Na podstawie swojego doświadczenia oraz wywiadów które przeprowadziłam, wiem jak nie zbędne są takie spotkania . Przybliżenie dysfunkcji jaką jest afazja oraz zrozumienie, że bez chęci dialogu wszyscy okazujemy się niesprawni i ograniczeni mentalnie. 

Osoby, instytucje zainteresowane pomysłem , chcące zrorganizować spotkania proszę o kontakt ----  na maila - konferecja@gmail.com lub na facebook'u - Konferencja Kultura i Neuronauka ,,,,

Brak komentarzy: