poniedziałek, 24 listopada 2014

Sylwetki mówców konferecji


   

 dr Mateusz Hohol  
– neurokognitywista i filozof, wykłada na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, jest członkiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i UPJPII w Krakowie. Specjalizuje się w poznaniu społecznym oraz moralnym, a także kognitywnych podstawach matematyki. Stypendysta Fundacji Johna Templetona, laureat Nagrody Naukowej „Polityki” 2013 oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców. Autor książki Wyjaśnić umysł. Struktura teorii neurokognitywnych, współautor (z Bartoszem Brożkiem) książki Umysł matematyczny.

    
  Joanna Jeśman  
   anglistka i kulturoznawczyni, doktorantka kulturoznawstwa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zajmuje się badaniem sztuki biologicznej w kontekście posthumanizmu. Interesuje się medycyną i biotechnologiami oraz ich wpływem na kulturowe postrzeganie rzeczywistości.  Właśnie zakończyła pisanie rozprawy doktorskiej Żywa sztuka. Wielowymiarowość bio artu w kontekście posthumanistycznym. Współredaktorka książki Naturakultura. Próby z kulturoznawstwa krytycznego III. Współpracowała z Waag Society w Amsterdamie i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 


  prof. Piotr J. Durka  
fizyk, neuroinformatyk, kierownik Zakładu Fizyki Biomedycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Jak sam mówi, „realizuje dziwne pomysły”, do których zalicza: rozpoczęcie polskich badań nad interfejsami mózg-komputer (UW, 2008), pierwsze na świecie pełne studia neuroinformatyki (UW, 2009), projekt otwartych podręczników akademickich  http://brain.fuw.edu.pl/edu, pierwszy na świecie profesjonalny system EEG oparty o Wolne Oprogramowanie http://eeg.systems, wystawa Mózg2013 http://mózg2013.pl, a ostatnio projekt PISAK – technologie umożliwiające kontakt ze światem zewnętrznym ludziom takim jak bohater filmu Chce się żyć (reż. Maciej Pieprzyca, 2013).


    Maciej Skorko  
psycholog, asystent w Instytucie Psychologii PAN. Głównym obszarem jego zainteresowań badawczych jest psychologia poznawcza. Prowadzi badania nad wpływem treningu poznawczego z wykorzystaniem gier komputerowych na uwagę wzrokową i funkcje wykonawcze. Jest twórcą komputerowych aplikacji badawczych wykorzystywanych w badaniach za pośrednictwem internetu, eksperymentalnej psychologii poznawczej oraz w metodach bazujących na technologiach rzeczywistości wirtualnej. Obecnie realizuje projekt badawczy Uwarunkowania skuteczności treningu grami komputerowymi finansowany z grantu Narodowego Centrum Nauki.

  Anna Maria Wieczorek 
doktorantka w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Badaniem mózgu i procesów poznawczych zajmuje się na co dzień. Szczególnie interesują ją zagadnienia dotyczące starzenia się i neuronalnych podstaw zmian związanych z wiekiem. Bada wpływ intensywnych treningów zdolności intelektualnych na rozwój człowieka dorosłego. Kierownik grantu badawczego Narodowego Centrum Nauki i laureatka X edycji konkursu VENTURES Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

  Aleksandra Kołodziej – studentka V roku Neurokognitywistyki w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W ciągu ostatnich kilku lat Przewodnicząca Koła Neuronauki oraz jedna z głównych organizatorek Dnia Mózgu na SWPS. Przede wszystkim zajmuje się treningami poznawczymi i jest jednym ze współtwórców portalu Neurogra.pl. Jej zainteresowania naukowe skupiają się także na funkcjonowaniu poznawczym na poziomie behawioralnym oraz elektrofizjologicznym u osób z depresją – tematykę tę będzie realizowała w ramach projektu finansowanego z programu dla młodych naukowców Diamentowy Grant.

  Zuzanna Wodykstudentka Neurokognitywistyki i Projektowania Interakcji Człowiek-Technologia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Od kilku lat jako asystent badań zajmuje się treningami poznawczymi i jest jednym ze współtwórców portalu Neurogra.pl. W ostatnim czasie rozwija się w obszarze UX Designu – interesują ją badania użyteczności oraz projektowanie rozwiązań mobilnych i webowych. Obecnie pisze także pracą magisterską dotyczącą autoregulacji i funkcjonowania poznawczego osób uzależnionych od pornografii za pomocą obserwacji wskaźników psychofizjologicznych. 

  dr Marzena Żylińska   
zajmuje się metodyką i neurodydaktyką. Propaguje wprowadzenie do szkół nowej, opartej na wnioskach płynących z neuronauk kultury edukacyjnej oraz twórcze wykorzystanie nowych technologii w nauczaniu. Współorganizowała europejski projekt Zmieniająca się szkoła. Jest autorką licznych artykułów i materiałów dydaktycznych opartych na badaniach nad mózgiem oraz książek Między podręcznikiem a internetem i Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi. Pracuje w firmie Young Digital Planet zajmującej się tworzeniem cyfrowych materiałów dydaktycznych. Należy do grona doradców minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Prowadzi blog Neurodydaktyka, czyli neurony w szkolnej ławce.


 prof. Małgorzata Kossut  
neurobiolog. Zajmuje się mechanizmami zmian plastycznych związanych z uczeniem się i pamięcią oraz plastycznością mózgu po udarze. Jest kierownikiem Pracowni Neuroplastyczności i Zakładu Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN oraz kierownikiem Katedry Neurokognitywistyki w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od 1998 jest członkiem stowarzyszenia European DANA Alliance for the Brain, które zainicjowało akcję Tydzień Mózgu w Europie. Członek zarządu European Brain and Behaviour Society w kadencji 2012–2015. Pod jej redakcją ukazała się książka Mechanizmy plastyczności mózgu

  Karolina Wiktor  
artystka wizualna, w latach 2001–2010 tworzyła razem z Aleksandrą Kubiak duet performerski Grupa Sędzia Główny (wybrane wystawy i akcje: Rozdział III, w ramach 4 x performance, Galeria BWA, Zielona Góra, 2002; Telegra, program Noc artystów, TVP Kultura, 2005; akcja Wirus na Magnetyzmie serc w reż. Grzegorza Jarzyny, Teatr Rozmaitości, 2006; wystawa konkursowa Spojrzenia 2007 — Nagroda Fundacji Deutsche Bank, Zachęta, 2007; Być jak Sędzia Główny, BWA Wrocław, Galeria Awangarda, 2010; prace w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki, Fundacji Signum w Poznaniu). Autorka blogów www.afazja.blogspot.com i www.poezjawizualna.blogspot.com, swoje doświadczenia opisała w poetyckiej biograficznej książce Wołgą przez Afazję.


  Abi Roper  
terapeutka i badaczka mowy i języka, pracuje w Londynie. W swojej pracy skupia się na terapii z pomocą komputera i dostępności komputerowej dla osób z afazją. Interesuje się możliwościami technologii w terapii mowy i języka. Była zaangażowana w tworzenie i testowanie trzech kluczowych komputerowych narzędzi terapeutycznych zaprojektowanych dla osób z afazją. Ma nadzieję, że w dyskusję na temat afazji i technologii włączą się technolodzy, personel medyczny, naukowcy oraz wszyscy dotknięci afazją.   

 Marcin Wichrowski   
 wykładowca w Katedrze Multimediów w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych, absolwent Wydziału Informatyki PJWSTK. Prowadzi zajęcia związane z grafiką komputerową, projektowaniem i programowaniem interfejsów na potrzeby internetu oraz aplikacji mobilnych, edycją audio/wideo, DVD-Video/Blu-ray Disc authoringiem, e-learningiem, technologią Augmented Reality oraz Human-Computer Interaction. W 2012 roku odbył staż w Technische Universiteit Eindhoven, gdzie zajmował się projektowaniem aplikacji na urządzenia mobilne dla ludzi z zaburzeniami afatycznymi. Od 2006 roku współorganizuje seminaria i konferencje naukowe na temat użyteczności, ergonomii, a także funkcjonalności interfejsu użytkownika oraz wdrażania metod projektowania zorientowanego na użytkownika. Skupia się na opracowywaniu metodologii projektowania interfejsów użytkownika aplikacji i urządzeń medycznych. interesują go nowe, eksperymentalne formy interakcji człowiek-komputer oraz badanie ich wpływu na użyteczność i emocje odbiorców.

  Joanna Zajączkowska  
fizjoterapeutka, instruktorka Aktywnej Rehabilitacji, choreo terapeutka.  Od lat pracuje z dorosłymi i dziećmi poruszającymi się na wózku inwalidzkim, wpływając na świadomość społeczną i wizerunek osób po incydentach neurologicznych. Aktualnie pracuje nad tworzeniem kompleksowego programu rehabilitacji funkcjonalnej i aktywizacji społecznej dzieci poruszających się na wózku inwalidzkim i ich opiekunów, mającym na celu usamodzielnienie dzieci. Od 2012 roku prowadzi badania nad wpływem terapii tańcem współczesnym na obraz ciała u kobiet niepełnosprawnych, tworząc pierwszą w Polsce grupę tańca współczesnego na wózkach.   Jan P. Matuszyński  
 scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, teledysków i reklam. Ukończył reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest autorem takich filmów jak: Afterparty, Wiem kto to zrobił, Myjnia, 15 lat milczenia i Razem 
i Deep Love.
 Artur "Siwy" Dąbrowski  
: instruktor nurkowania rekreacyjnego PADI oraz technicznego i trymiksowego DSAT z uprawnieniami nurkowymi w PADI, CMAS, DSAT i IANTD. Wielki pasjonat wody, ratownik wodny, żeglarz jachtowy i sternik motorowodny.
   Przemysław Chruścielewski   
absolwent, a obecnie wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Pracował jako montażysta przy produkcji ponad 20 filmów dokumentalnych i fabularnych, które zdobyły ponad 80 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. w Lipsku, Clermont-Ferrand, Toronto, Moskwie, Vidreres, Krakowie i Badalonie. Montażysta filmu Deep Love (reż. Jan P. Matuszyński, 2013). Podróżnik i turysta motocyklowy.

Brak komentarzy: