poniedziałek, 24 listopada 2014

Program edukacyjny towarzyszący konferencji - Edu-akcja/Obywatele Nauki, dział Edukacji ZachętyWykłady i warsztaty dla dzieci i rodziców "Mózg nasz powszedni – poznaj i zrozum swoją głowę"


Program:


Godz. 10-11 wykład „Światło w badaniach mózgu”

Podczas wykładu dr hab. Robert Jakub Filipkowski pokaże jak można posłużyć się światłem, by badać i stymulować mózg. Opowie jak wykorzystać świecenie meduz (tak, tak, niektóre świecą w głębinach) i zdolność wybranych organizmów do reakcji na światło.

Godz. 12-14 Warsztaty rodzinne

W czasie warsztatów będziecie mogli zobaczyć żywy neuron i go narysować. Obejrzeć skrawki mózgów różnych zwierząt i przygotować własny preparat; dowiedzieć się jaka dieta jest najlepsza dla naszych neuronów i dlaczego ulegamy złudzeniom optycznym.

 Dr hab. Robert Jakub Filipkowski jest neurobiologiem ze Środowiskowego Laboratorium Behawioralno-Metabolicznego w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN w Warszawie

Prowadzenie warsztatów: Studenckie Koło Naukowe Neurobiologii UW
Współpraca merytoryczna: Anna Kościelak, Monika Koblak, Zofia Dubowska-Grymberg : Edu-akcja/Obywatele Nauki oraz dział Edukacji Zachęty

 
przerwa obiadowa 14-16

Godz. 17 Wykład dla nauczycieli -  „Neurodydaktyka: Co wspiera, a co hamuje naturalne procesy uczenia się.”

dr.Marzena Żylińska zajmuje się metodyką i neurodydaktyką. Propaguje wprowadzenie do szkół nowej, opartej na wnioskach płynących z neuronauk, kultury edukacyjnej. W licznych publikacjach i na seminariach propaguje twórcze wykorzystanie nowych technologii w nauczaniu. Współorganizowała europejski projekt „Zmieniająca się szkoła”. Jest autorką licznych artykułów, materiałów dydaktycznych wykorzystujących wnioski płynące z badań nad mózgiem oraz książek „Między podręcznikiem a internetem” (Warszawa 2013) i „Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi” (Toruń, Wydawnictwo Naukowe UMK 2013). Pracuje w firmie Young Digital Planet, zajmującej się tworzeniem cyfrowych materiałów dydaktycznych. Należy do grona doradców minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Prowadzi blog „Neurodydaktyka, czyli neurony w szkolnej ławce”.

Brak komentarzy: