poniedziałek, 4 kwietnia 2016

II edycja Konferencji i Warsztatów "Kultura i Neuronauka" 21-23 października 2016 r w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie

Z chęci wspólnej edukacji i rozwoju społecznego, w 2014 r. stworzyłam wraz Zachętą Narodową Galerią Sztuki konferencję i warsztaty pod wspólnym tytułem „Kultura i Neuronauka”. Przewodnim tematem był udar i związana z nim dysfunkcja, jaką jest Afazja. W kolejnej edycji zamierzamy skoncentrować się na Stwardnieniu Rozsianym – na przykładzie twórczości Ivety Pilařovej, której twórczość będzie w centrum ideii.
 Iveta Pilařová
Naczelną ideą konferencji i warsztatów jest dialog – miedzy neuronaukami a kulturą szeroko rozumianą. Dialog trwa, ale jest wewnętrzny i zamknięty, przez to niezrozumiały dla odbiorcy na skutek nadmiaru hermetycznej terminologii. A przecież tak wielu z nas chciałoby zrozumieć niuanse choroby, poznać technologiczne nowości rehabilitacyjne lub dowiedzieć się, czym jest termin sztuki społecznie użytecznej. Takie spotkanie ujawnia wspólne inspiracje każdej ze stron, a u odbiorcy rozbudza ciekawość i możliwość rozwoju. 
Poprzednia konferencja ujawniła nasze braki w rozumieniu czym jest nagła lub postępująca niepełnosprawność. Dlatego w tej edycji chciałabym szerzej porozmawiać - czym jest i jaka jest, sztuka osób neurologiczne niesprawnych w tym przypadku osób chorych na SM ? jakie ma podłoże intelektualne? jakich ma odbiorców ? czy taka sztuka zmienia coś w życiu osób zdrowych ? Czy osoby niepełnosprawne są równoprawnym twórcą co odbiorcą? na czym zasadza się problem czy w ogóle istnieje. I o tym też chcielibyśmy porozmawiać.  
Głównym i najbardziej wymagającym odbiorcą konferencji będzie osoba chora lub niesprawne neurologicznie oraz ich opiekunowie, ale również osoby zdrowie, pragnące wiedzy. Bardzo mi zależy, aby ta konferencja zainicjowała szeroki dialog społeczny, w którym uczestniczyliby ludzie kultury, nauki, ludzie zdrowi, ale też niesprawni, bez wyjątku. Dlatego jednej scenie są 2 mównice a wykłady są 20 min. Z możliwością wymiany między mówcami i publicznością.
Bardzo ważną częścią dnia są warsztaty integracyjne dla dzieci, dla osób dorosłych oraz zainteresowanych problematyką SM - organizowane przy współpracy działu edukacji Zachęty oraz działu projektów społecznych Muzeum Współczesnego we Wrocławiu i innych ośrodków edukacyjno-twórczych. 
Mam nadzieję, że kolejna edycja będzie tak udana, jak poprzednia i jednocześnie uświadomi nam wszystkim, by sobie pomagać trzeba wiedzieć jak.... Dlatego Kultura i Neuronauka to otwarty dialog społeczny zdrowych i chorych ludzi dla różnych możliwości rozwoju ))https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif
Co ważne , partnerem konferencji 2016 roku jest fundacja Neuropozytywni i wraz z ich ideą kierujemy ten komunikat : "(...) Jako na wskroś „pozytywni” będziemy mówić o wszystkim, co związane z życiem takich jak my. Bez tabu, bez ogródek, wprost, tak by było łatwiej poznać, a tym samym oswoić lęk przed przyszłością. I nie chcemy przy tym taniej sensacji. Codzienność neuropozytywna sama w sobie dostarcza tylu niespodzianek, że nie warto sięgać po inne efekty specjalne. Ot – nie ma przecież nic piękniejszego i ciekawszego niż życie, jest tylko jedno… "


Planowany termin konferencji i warsztatów to 21-23 października 2016 r…. zaplanowaliśmy weekend z Kulturą i Neuronauką )) 

Brak komentarzy: