piątek, 19 września 2014

Konferecja i Warsztaty "Kultura i Neuronauka ", Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki , 25 pażdziernika 2014
O ogromnym potencjale naszego mózgu dowiedziałam się, rzekłabym, organoleptycznie — tętniak tętnicy kręgowej i dwa udary uświadomiły mi kruchość naszego bytu. Jednocześnie to właśnie choroba uświadomiła mi, jak wielkie są braki w edukacji i świadomości społecznej — ucząc się na nowo liter i słów, zrozumiałam sens niektórych, jak na przykład „dialog i współdziałanie na rzecz rozwoju społecznego”. Jak górnolotnie by to nie zabrzmiało, widzę w tym sens.


Dlatego postrzegam konferencję „Kultura i Neuronauka” jako dialog — między neuronaukami a kulturą szeroko rozumianą. Ten dialog trwa, ale jest wewnętrzny i zamknięty, niezrozumiały dla odbiorcy z powodu nadmiaru hermetycznej terminologii. A przecież tak wielu z nas chciałoby zrozumieć np. plastykę mózgu. Głównym i najtrudniejszym odbiorcą konferencji są osoby chore lub niesprawne neurologicznie oraz ich opiekunowie, lecz również osoby zdrowe, pragnące wiedzy. 

Chciałabym, aby ta konferencja zainicjowała szeroki dialog społeczny, w którym uczestniczyliby ludzie kultury, nauki, ludzie zdrowi, ale też niesprawni — bez wyjątku. Na jednej scenie dwie mównice — wykłady po maksimum 30 min. z możliwością wymiany między prelegentami i publicznością.


Na konferencji poruszone zostanie szerokie spektrum zagadnień począwszy od działania zmysłów i plastyczności mózgu, sposobów komunikacji ze światem jak system PISAK i BSI, poprzez gry poznawcze, dizajn i aplikacje dla osób z afazją umożliwiających kontakt z otoczeniem po różne sposoby rehabilitacji i opieki. O swoich doświadczeniach opowie także kuratorka konferencji Karolina Wiktor. Na zakończenie zostanie zaprezentowany film dokumentalny Deep Love i  głos zabiorą jego twórcy. Konferencji będą towarzyszyły warsztaty przygotowane przez EduAkcję i dział edukacji Zachęty. 

Swój udział w konferencji potwierdzili: prof. Piotr J. Durka (fizyk biomedyczny, neuroinformatyk), dr Mateusz Hohol (kognitywista, filozof nauki), Joanna Jeśmian (kulturoznawca, znawca bioartu ), prof. Małgorzata Kossut (neurobiolog), Adi Roper (autorka GeST -  Computer Gesture Terapy Tool dla osób z afazją), Maciej Skorko (prowadzący badania w Laboratorium Zaawansowanych Technologii Komputerowych w Instytucie Psychologii PAN), Marcin Wichrowski (autor aplikacji dla osób chorych z afazją umożliwiają komunikację z otoczeniem), Joanna Zajączkowska (Fundacja Aktywnej Rehabilitacji),Jan P. Matuszyński (reżyser filmu Deep Love) Przemysław Chruścielewski (montażysta filmu Deep Love ) .

Conference Culture and neuroscience
Zachęta – National Gallery of Art, 25 October 2014

www.zacheta.art.pl/en/article/view/2127/konferencja-kultura-i-neuronauka

www.facebook.com/pages/Konferencja-Kultura-i-neuronauka/347921798719414

kurator: Karolina Wiktor
moderator: dr hab. Marcin Grynberg
współpraca merytoryczna: Obywatele Nauki
współpraca ze strony Zachęty: Julia Leopold, Marta Miś, Zofia Dubowska
warsztaty: EduAkcja, dział edukacji Zachęty

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

cześć! chciałabym prosić o kontakt na priv (i_kruszynska@.o2.pl).

chodzi o możliwość o wymiany doświadczeń, mam narzeczonego po udarze mózgu. Chciałabym porozmawiać. dziękuję!