Karolina jest NeuroUżyteczna


Czas przestać się bać ,,,,

i zacząć nowy, duży projekt ....

Aby to zrobić muszę zamknąć te, które wyczerpały formułę lub zwyczajnie się skończyły, a nie miałam czasu oficjalnie tego zrobić.... Myślę tutaj głównie o projekcie Kultura i Neuronauka oraz stronie FB o tej samej nazwie.
 

Zaczął się w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie w 2014 roku. 
Dzięki Hance Wróblewskiej, ówczesnej dyrektorce która zgodziła się by Konferencja i warsztaty KIN wokół udaru mózgu i afazji odbyła się w październiku. Chciałam przypomnieć niesamowitą współpracę z Julia Leopold, Marta Miś, Zosia Dubowska-Grynberg, Anią Zdzieborską, EduAkcją, Marcinem Grynbergiem - Obywatelami Nauki, Renatą Motyką oraz z nieocenioną Zuzanną Sękowska, z którą stworzyłam wiele innych projektów.... dla przypomnienia opis KiN :   

Z chęci wspólnej edukacji i rozwoju społecznego, w 2014 r. stworzyłam wraz Zachętą Narodową Galerią Sztuki, Obywatelami Nauki i EduAkcją - Konferencję i warsztaty pod wspólnym tytułem „Kultura i Neuronauka”. Przewodnim tematem był udar i związana z nim dysfunkcja, jaką jest Afazja. W 2016 roku skoncentrowaliśmy się na Stwardnieniu Rozsianym – na przykładzie twórczości Ivety Pilařovej, której twórczość będzie w centrum idei.

Naczelną ideą konferencji i warsztatów był dialog – między neuronaukami a kulturą szeroko rozumianą. Dialog trwa, ale jest wewnętrzny i zamknięty, przez to niezrozumiały dla odbiorcy na skutek nadmiaru hermetycznej terminologii. A przecież tak wielu z nas chciałoby zrozumieć niuanse choroby, poznać technologiczne nowości rehabilitacyjne lub dowiedzieć się, czym jest termin sztuki społecznie użytecznej. Takie spotkanie ujawnia wspólne inspiracje każdej ze stron, a u odbiorcy rozbudza ciekawość i możliwość rozwoju.

Konferencja 2014 ujawniła nasze braki w rozumieniu czym jest nagła lub postępująca niepełnosprawność. W drugiej edycji z 2016 rozmawialiśmy szerzej czym jest i jaka jest sztuka osób neurologiczne niesprawnych w tym przypadku osób chorych na SM? Jakie ma podłoże intelektualne? Jakich ma odbiorców? Czy taka sztuka zmienia coś w życiu osób zdrowych? Czy osoby niepełnosprawne są równoprawnym twórcą co odbiorcą? Na czym zasadza się problem czy w ogóle istnieje.

Bardzo mi zależało, aby taka konferencja zainicjowała szeroki dialog społeczny, w którym uczestniczyliby ludzie kultury, nauki, ludzie zdrowi, ale też niesprawni, bez wyjątku. Dlatego jednej scenie były 2 mównice a wykłady trwały 20 min. Co było SZALENIE ISTOTNE - kolejne 20 min były wymienianą między mówcami a publicznością.

Czy mi/nam się udało ..?.. Nie wiem, ale wiem że otwarty dialog jest jednym z jednym ze sposobów na oswojenie lęku nieznanym MÓZGIEM który mieszka w naszej czaszce.  

Przez następne lata rozwijałam warsztaty i wykłady w wielu miejsc min. na UW na kierunku logopedii gdzie zaprosiła mnie Ania Łobacz; na kulturoznawstwie gdzie zaprosiła mnie miedzy innymi prof. Marta Rakoczy; ASP Katowice na kierunku Arteterapii prowadzanym przez Jola Jarząb; BWA w Białymstoku Magda Godlewska; BWA Poznań i Zofia Nierodzińska.  Pandemia i problemy rodzinne spodobały, że zarzuciłam projekt a tak naprawdę zatrzymałam proces twórczy/kreatywny. Jednak, po różnych terapiach zaczęłam powoli wracać do pionu,,,, Ale dopiero w styczniu 2023 wróciła pamięć…. Przypomniałam sobie co miałam zrobić w 2017 roku - a miałam stworzyć przedsiębiorstwo społeczne czyli Fundacje NeuroUżyteczną .... skoro przeżyłam to mam coś do zrobienia prawda? ))))






Istotności :

+ strona www.afazja.blogspot.com B - będzie nie aktywna ale będzie formą dokumentacji procesu, będzie dołączona do większej strony - NeuroUżytecznej. Znika strona na FB Kultura i Neuronauka.   

+ Obraz Bożenki Grzyb-Jarodzkiej - Karolina / Afazja 

+ logo KiN / logo FNU / FNU